На території ЄС українці можуть законно перебувати до 90 діб. Ви можете зупинитись у родичів, друзів, знайомих і, маючи фінансові ресурси, залишатися в країні майже три місяці. Окрім того, рятуючись від війни, ви можете розраховувати на тимчасовий захист або попросити статус біженця (лише в тій країні, де ви плануєте залишатися).
Українці, які перетинають кордон після 24 лютого 2022 року, перебувають у Польщі законно. Втім, для підтвердження статусу тимчасового захистуі отримання права на працевлаштування, соціальні виплати, доступу до медичних послуг, необхідно отримати спеціальний документ — PESEL UKR.
Європейська комісія ухвалила рішення продовжити дію Директиви про тимчасовий захист для українців. Вона буде діяти до 30 вересня 2025 року, за умови, що до того часу не буде ухвалено нових положень. Якщо за цей час народжується дитина, то вона також має право перебувати на території Польщі легально. Детальніше про реєстрацію немовляти в Польщі ви можете прочитати тут.
Якщо ви плануєте залишатися у Польщі на довший термін, то можете подати заявку на отримання посвідки на тимчасове перебування терміном до трьох років. Більше про це читайте тут.
Після перетину кордону
1. Отримайте ідентифікаційний номер PESEL. Це можна зробити лише особисто в органах місцевої адміністрації.
2. Безкоштовне тимчасове житло у Польщі допоможе знайти Український дім. Для цього звертайтесь за номером + 48 727 805 764 або за цим посиланням. Також для пошуку житла можна скористатися цими ресурсами:
-
-
-
-
- Проєкт EU4UA — безкоштовне житло в Польщі для українців та пошук співмешканців;
- Програма соціальної оренди від фонду Habitat for Humanity Poland;
- OLX — один із найпопулярніших сайтів безкоштовних оголошень в Польщі;
- Gratka — популярний у Польщі сайт, де є розділ, призначений спеціально для біженців з України;
- Gethome — польський портал безкоштовних оголошень, де можна знайти актуальні пропозиції з оренди;
- Nieruchomosci — ресурс, де розміщені оголошення з продажу та оренди житла;
- Morizon — українськомовний ресурс із пошуку житла в Польщі.
-
-
-
3. Прилаштуйте дітей у садок (детальніше тут) або школу. З 2024-2025 навчального року навчання в польських школах для українських дітей є обов’язковим.
4. Ви можете знайти роботу самостійно на державному сайті або за номером: 19524. Також допоможуть знайти роботу в повітовому управлінні зайнятості (Powiatowy Urząd Pracy). Корисні рекомендації та інші сайти для пошуку роботи в Польщі ви знайдете тут.
5. У разі виникнення проблем ви можете звернутися на цілодобову лінію допомоги для біженців з України українською мовою за номером +48 47 721 75 75, або скористатися іншими контактами, вказаними наприкінці цієї статті.
КОРИСНО ЗНАТИ:
-
-
- Щоб скористатися публічними послугами в Польщі, необхідно подати заявку на присвоєння ідентифікаційного номера PESEL. Це можна зробити лише особисто в органах місцевої адміністрації. Українки та українці з дітьми зі статусом PESEL UKR можуть отримати різні види фінансової допомоги.
- У Польщі ви можете комунікувати з державними установами в мережі Інтернет. Для цього потрібно одержати Довірений профіль. Ознайомитися з іншими видами допомоги українцям у Польщі можна тут.
- Громадянам України надається така ж безкоштовна медична допомога, як і громадянам Польщі за умови наявності PESEL UKR. Якщо ви захворіли або вам потрібний рецепт, зверніться до публічної поліклініки (przychodnia) або за номером: 800 190 590. Якщо допомога потрібна в неробочий час поліклініки (тобто з 18:00 по 8:00) або у вихідні/святкові дні, отримати консультацію лікаря можна телефоном за контактами Національного фонду здоров’я у відповідному воєводстві. Ознайомтеся з детальною інформацією про це на сайті.
- Правила прийому до дитсадків у Польщі можуть різнитись, оскільки навчальні заклади підпорядковуються органам місцевого самоврядування. Якщо вашій дитині 3—6 років, для запису у дитячий садок звертайтеся безпосередньо до обраного садочка. Більше інформації ви можете знайти тут.
- З 2024-2025 навчального року навчання в польських школах для українських дітей є обов’язковим. Це означає, що вони обов'язково відвідуватимуть дошкільний «нульовий» клас (zerówka), проходитимуть обов'язкове навчання у школах так само, як і польські діти. З 1 червня 2025 року виплата 800+ буде надаватися лише у випадку, якщо дитина навчається у польській школі.
Як виняток, учні одинадцятого класу (випускного за українською системою) мають право навчатися дистанційно в українській освітній системі і не підпадають під шкільний обов’язок в Польщі. Батьки мають повідомити місцеві органи влади (гміну або місто) про рішення дитини навчатися онлайн і складати український Національний мультитест (НМТ). - Студенти можуть продовжити навчання у польських закладах вищої освіти.
- Мінімальна оплата праці в Польщі суворо регламентована. У 2024 році, якщо ви працюєте повний робочий день, ви не можете заробляти менше ніж 4300 злотих брутто. Якщо ви працюєте на погодинній основі, то не можете заробляти менше ніж 28,10 злотих/год. За лінком ви можете ознайомитися з безкоштовним курсом про працевлаштування в Польщі.
- Якщо ви громадянин України і маєте право на пенсію, ви можете її отримувати, перебуваючи в Польщі. Це можна зробити через особистий кабінет на порталі Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) або через Польську установу соціального страхування (ZUS).
- Якщо у вас є інвалідність, ви можете отримати фінансову допомогу від польського уряду. Однак спочатку потрібно офіційно підтвердити інвалідність у польській установі, яка займається видачею відповідних документів. Детальніше про це можна прочитати тут.
- Більше інформації про перетин кордону, легалізацію перебування, дітей без супроводу батьків, відповіді на соціальні питання (PESEL, ZUS, пільги, виплати), міжнародний захист, освіту, водійське посвідчення, можна дізнатись на порталі для українців, які вимушено переїхали в Польщу. На ньому ви завжди знайдете актуальну інформацію щодо законодавства.
-
Виїзд в Україну і повернення в Польщу
Ви можете вільно повертатися в Україну, а потім знову приїхати до Польщі, якщо:
-
-
- ви маєте чинну візу або посвідку на проживання (karta pobytu, residence permit), яка дозволяє перетинати кордон (протягом терміну дії цих документів);
- маєте право на безвізове перебування до вичерпання максимального терміну безвізового перебування;
- маєте дійсний електронний документ Diia.pl. (Пам’ятайте, що Ви не повинні залишати Польщу на понад 30 днів. Якщо ви це зробите, Вашу реєстрацію PESEL UKR може бути анульовано).
-
Якщо ви звернулися за міжнародним захистом у Польщі, ви не можете повернутися в Україну, поки Ваша заява перебуває на розгляді. Це призведе до припинення процедури надання притулку.
Гарячі лінії
-
-
- Цілодобова лінія допомоги для біженців з України українською мовою +48 47 721 75 75.
- Гаряча лінія від Фонду «Український дім» з професійними консультаціями та підтримкою для українців, які приїжджають до Польщі +48 727 805 764 (з понеділка по п’ятницю, 10:00 — 18:00, субота 10:00 — 17:00)
- Ви також можете безпосередньо зв’язатися з УВКБ ООН з будь-яких питань +48 22 628 69 30 (з понеділка по п’ятницю, 8:30 — 16:30).
-
Ключові ресурси
www.gov.pl/web/ua — сайт Польського Уряду з ключовою інформацією для громадян України
www.help.unhcr.org/poland/uk — сайт УВКБ ООН
www.pomagamukrainie.gov.pl/ — платформа, що зібрала основні послуги для українських громадян в Польщі, такі як безкоштовне житло та ін.
Файл з усіма необхідними контактами, що можна зберегти та завжди мати під рукою можна завантажити тут: