Довіреність — це письмовий документ, що видається від однієї людини іншій, щоб та могла офіційно представляти її інтереси перед третьою стороною. Щоб довіреність мала юридичну вагу, вона має бути офіційною, а не просто написаною від руки. Наприклад, до 24 лютого 2022 року для того, щоб один з батьків міг вивезти дитину за кордон потрібно було мати довіреність. Наразі такої необхідності немає, але раніше завдяки цьому документу можна було уникнути низки питань на кордоні. Зараз документ використовують для: прописки, виписки, вчинення певних дій, згоди на отримання листів та коштів (в банках та на пошті) тощо. 

 

Де зробити довіреність в Польщі? 

Якщо ви знаходитесь в Польщі, але вам потрібно терміново уповноважити іншу особу в Україні представляти ваші інтереси, ви можете звернутись до українського консульства в Польщі, або до приватної нотаріальної контори.  

 

Як отримати довіреність в консульстві? 

Найкращий спосіб для того, щоб офіційно оформити довіреність  — це звернутися до українського консульства в Польщі. Документ зможуть оформити в день вашого візиту. Щоб потрапити в установу вам обов’язково потрібно записатись в онлайн-чергу про яку ми писали тут. Сума консульського збору за оформлення довіреності становить:
- 125 злотих для людей, які мають родинні зв’язки та можуть їх підтвердити офіційним документом;
- 250 злотих для всіх інших осіб. 

Зверніть увагу, що збір сплачується в день візиту до установи банківською карткою, або у найближчому відділенні банку, чи пошти готівкою (можлива комісія розміром 4-5 злотих). Детальніше про вартість можна дізнатись в розділі «Нотаріальні дії»

Важливо! Кожна довіреність повинна бути внесена до Єдиного реєстру довіреностей. Тому до кожної виданої довіреності видається заява про реєстрацію довіреності та дубліката довіреності у Єдиному реєстрі довіреностей вартістю 83 злотих.

 

Які документи потрібні для отримання довіреності в консульстві?

Оригінал та дві копії наступних документів:

    1. Заповніть бланк спеціальної заяви про засвідчення підпису на довіреності (Варшава і Люблін мають однаковий бланк, Вроцлав, Гданськ, Краків). 
    2. Заповніть бланк заяви про посвідчення підпису на заяві про внесення довіреності в Єдиний реєстр довіреностей. 
    3. Закордонний паспорт заявника (оригінал та 2 копії першої сторінки). 
    4. Документ, що підтверджує ваше легальне перебування на території Польщі (карта побиту, віза, PESEL UKR). 

 

Дві копії таких документів:

    1. Український паспорт заявника (копії всіх сторінок з відмітками), а власникам ID-картки потрібно додатково подати копії довідки про місце реєстрації в Україні. 
    2. Ідентифікаційний номер заявника. 
    3. Паспорт представника (копії всіх сторінок з відмітками), а власникам ID-картки потрібно зробити копію з двох сторін та додатково подати копії довідки про місце реєстрації в Україні. 
    4. Ідентифікаційний номер представника. 

 

Також потрібно мати:

    1. Повністю заповнений проєкт довіреності, яку необхідно посвідчити. Якщо звертаєтесь до консульства в Вроцлаві, Кракові, чи Гданську, проєкт потрібно обов’язково надіслати перед візитом в електронному вигляді та у форматі .doc, .docx (з доступом на редагування) на адресу електронної пошти конкретного консульства. Знайти потрібні пошти можна на сайтах консульств: Вроцлав, Краків, Гданськ. Також для цих консульств потрібно принести проєкт в паперовому вигляді разом з усіма іншими документами в день візиту. Приклад різних за спрямуванням довіреностей ви можете знайти за посиланням в розділі «Орієнтовні зразки довіреностей».
    2. Для консульства в Варшаві та Любліні потрібно принести текст довіреності, яку ви хочете засвідчити в паперовому вигляді та на флешці у форматі doc, docx (з можливістю редагування тексту). Приклад різних за спрямуванням довіреностей ви можете знайти за посиланням в розділі «Орієнтовні зразки довіреностей».
    3. Візьміть з собою документ про підтвердження родинних зв’язків з представником, якщо маєте такий.
    4. Якщо ви оформлюєте майнову довіреність візьміть оригінал, або копію документа права власності на майно.
    5. У разі спадкової справи потрібна копія свідоцтва про смерть. Якщо свідоцтво про смерть видано польським органом — обов’язковий переклад на українську мову присяжним перекладачем.
    6. Чоловіки віком від 18-60 років для отримання консульських послуг повинні надати витяг із мобільного застосунку Резерв+ про оновлення військово-облікових даних у реєстрі Оберіг (не раніше ніж за 72 години до звернення в консульську установу).

Як оформити довіреність в польського нотаріуса? 

Окрім консульства, громадяни України також можуть звернутись до польського нотаріуса. Щоб знайти нотаріальну контору поруч з вами, або перевірити нотаріуса — скористайтесь офіційним сайтом «Державна нотаріальна рада» (Krajowa Rada Notarialna). 

Важливо! Якщо ви збираєтесь оформити довіреність в польського нотаріуса для використання цього документа в Україні — обов’язково попередньо дізнайтесь в української сторони (в державного органу, чи українського нотаріуса, який далі працюватиме з довіреністю) про всі деталі, формат та інформацію, що вимагається. 

Це важливо тому, що вимоги можуть різнитися для різних видів довіреностей та залежно від змін в українському законодавстві. Зокрема, це стосується питання апостиля на довіреності. Загалом через те, що Україна та Польща є підписантами Гаазької конвенції — апостилювання на довіреності не потрібне. Але в Україні поширені випадки, коли місцеві органи, або нотаріуси не працюють з довіреностями без апостиля. Тому краще уточнити всі вимоги заздалегідь. Детальніше про апостиль ми писали тут

Крім того, довіреність, що складена польським нотаріусом може мати дві форми. Перша — довіреність з нотаріально засвідченим підписом. Іншими словами, це коли людина сама складає довіреність, а польський нотаріус лише завіряє її, тобто ставить свій підпис. Таку довіреність роблять для нескладних випадків, як-от: отримання пошти, надання права керування авто тощо. Приблизна вартість становить 25 злотих. Ось орієнтовні зразки та шаблони для різних видів довіреностей. 

Друга форма — довіреність у формі нотаріального акту. Це коли нотаріус сам складає чи редагує текст довіреності, а також сам засвідчує зміст і підпис заявника. Така довіреність потрібна для вчинення більш серйозних дій, як-от купівлі чи продаж майна. Вартість такої довіреності приблизно така сама, як і в консульстві, але звісно це дорожче, ніж просто довіреність з нотаріально засвідченим підписом. 

Варто пам’ятати, що польські нотаріуси переважно працюють з документами лише польською мовою. Тобто, якщо ви завітали до польського нотаріуса з україномовною довіреністю, він додасть до неї примітку про те, що він не може перевірити законність такої заяви (якщо взагалі погодиться завіряти україномовний документ). З огляду на це, українські органи можуть не прийняти такий документ. Тому краще перекласти вашу довіреність польською мовою в присяжного перекладача про якого ми писали тут. Ви також можете запросити присяжного перекладача на зустріч з нотаріусом, де вони разом узгодять перекладений зміст довіреності. Але в Україні, на жаль, у вас скоріш за все не приймуть навіть офіційний документ польською мовою. Тому потрібно буде додатково зробити ще нотаріальний переклад в Україні (український перекладач перекладає й український нотаріус підтверджує компетентність перекладу).