Загалом такий процес переміщення українців, які хочуть знову повернутись до Польщі та повернути статус PESEL UKR, контролюють органи соціального захисту та Прикордонної варти Польщі. Проте, як отримати цей статус, якщо ви його ще не отримали, ми розповідали тут

 

Можливо, ви чули, що втрачений статус PESEL UKR можна відновити, навіть після того, як ви виїхали з Польщі на понад 30 діб. Це і справді так, проте не всі з українці, які отримали такий статус зможуть його відновити. Українці в Польщі мають розуміти, що примітка UKR у номері PESEL свідчить про фактичне отримання людиною тимчасового захисту в Польщі. Завдяки такій примітці людина отримує право на допомогу від держави.  

Можливість відновлення PESEL UKR передбачено в оновлених положеннях «спецустави» – Закону Польщі «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України».  

Детальніше про умови відновлення 

 

Правовими нормами Польщі передбачено, що українські можуть відновити статус PESEL UKR у наступних двох випадках. По-перше, якщо виїзд за межі Польщі терміном понад 30 діб був на територію країн Шенгенської зони. По-друге, коли виїзд із Польщі терміном понад 30 діб був на територію України, але причиною повернення до Польщі стали активні бойові дії за місцем проживання.

У випадку, коли людина повертається із території країн Шенгенської зони через кордон Польщі, передбачено можливість автоматичного відновлення PESEL UKR. Для цього прикордонне відомство повинне надати дані про повернення особи у Польщу, в відповідні органи, для повторного призначення примітки UKR у номері PESEL.

Проте при поверненні з території України в Польщу, люди, які втратили статус PESEL UKR, мають довести, що вони мають право на відновлення цієї примітки. Складність полягає в тому, що далеко не всі можуть підтвердити, що місце їх проживання на території України наразі перебуває у зоні активних бойових дій. Тому потрібно буде знов повторно подавати нову Заяву про присвоєння номера PESEL у зв’язку з конфліктом в Україні. Попередньо наданий особі номер PESEL не буде змінений, а буде лише відновлено позначку UKR. Щодо оновлених данних, то вони будуть повторно направлені до спеціальної бази Прикордонної варти Польщі.

Однак навіть після такої процедури, ви все одно не матимете стовідсоткової гарантії, що PESEL UKR вам гарантовано відновлять, адже подібні звернення розглядаються польськими органами в індивідуальному порядку.

Потрібно пам’ятати, що відновлення чи присвоєння статусу можливе в тому випадку, коли заявник:

- немає дозволу на постійне перебування у Польщі;

- відсутній дозвіл на тимчасове перебування у Польщі;

- немає дозволу на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу;

- не отримував статусу біженця у Польщі;

- немає додаткового захисту у Польщі;

- відсутній дозвіл на толерантне перебування у Польщі;

- немає наміру подавати заяву на міжнародний захист або її вже подано.

Перевірити чинний статус вашого PESEL можна тут.