З 1 вересня 2024 року всі українські діти, що тимчасово проживають на території Польщі зобов'язані відвідувати місцеві школи. Для того, щоб записати дитину з України в польську школи – не потрібно чекати весни, ви можете зробити це навіть зараз посеред навчального року. Проте тут важливо звернути увагу на ажіотаж і діяти оперативно, адже шкільна система Польщі перевантажена через велику кількість охочих.
Важливе для батьків
Навчання для дитини в Польщі починається в році, коли їй виповнилося 6 років. І аж до 18 років вона має здобувати освіту. Якщо батьки нехтують цим правилом, то на них накладаються штрафи, а також скасовується фінансова допомога по дитині.
Щодо першачків, то державна школа вашого району зобов'язана прийняти дитину за будь-яких умов. А вже початкові школи інших районів, або ж середні школи можуть набирати дітей тільки за наявності місць. Щодо приватних шкіл, то вони є автономними і ви не зможете наполягати на вступі своєї дитини поза конкурсом. Знайти відповіді на розповсюджені питання про польську школу можна в нашому посібнику.
Нагадуємо, що українські діти під тимчасовим захистом можуть вступати до польської школи протягом усього навчального року. Тому цей процес не вимагає якихось особливих речей. Далі залишаємо базовий перелік необхідних документів:
-
- номер PESEL;
- табель успішності або атестат зі школи в Україні;
- зразок заяви (пол. podanie) можна знайти тут.
Додамо, що від школи до школи й залежно від потреб дитини, цей перелік може мінімально змінюватись, але про це ви можете дізнатись з сайту школи, або під час спілкування з адміністрацією.
Що робити якщо не можете влаштувати дитину до початкової школи?
Якщо школа переповнена і вашу дитину не можуть взяти, треба особисто звернутись до директора. Він має вказати іншу школу до якої ви можете подати документи.
У випадку, коли інша школа з вільним місцем знаходиться занадто далеко від вашого місця проживання, гміна зобов'язана Законом про освіту, забезпечити безоплатний транспорт для дитини. Також можливе відшкодування витрат для батьків за громадський транспорт. Мова йде про ситуації, коли відстань від дому до школи більша за 3 км для учнів 1-4 класу, або 4 км для учнів 5-8 класу.
Якщо директор школи жодним чином не допоміг розв’язати вашу ситуацію, варто звернутись до місцевих органів влади – гміни. Вони мають допомогти знайти альтернативу для навчання вашої дитини.
За потреби звертайтесь до освітнього департаменту міста/гміни (пол. Wydział Oświaty). Вам потрібно подати до установи офіційний запит про допомогу в пошуку школи для дитини (пол. pomoc o znalezieniu miejsca w szkołe dla dziecka). Якщо ж і це не допомогло, то можна звернутись до Кураторіуму Освіти (пол. Kuratorium Oświaty).
Середня освіта в Польщі
У Польщі після закінчення 8 класу початкової школи (пол. szkoła podstawowa) учні вступають в середні навчальні заклади: ліцеї, технікуми, професійні технічні школи (те саме, що бранжова школа, пол. szkoła branżowa). Детальніше про різницю між цими трьома навчальними закладами можна дізнатись тут. Якщо ви з дитиною не розумієте, який середній заклад краще для вас, скористайтесь нашим онлайн-путівником.
Що робити у випадку, якщо учень з першого разу не вступив до обраного середнього закладу?
- Перш за все, подавати документи у другий додатковий термін рекрутації (пол. Rekrutacja uzupełniająca).
Кандидати, які не вступили до обраного навчального закладу під час основного етапу рекрутації можуть пробувати вступати під час другого терміну рекрутації – Rekrutacja uzupełniająca. Під час нього на сайтах кураторіумів освіти конкретних воєводств та на деяких сайтах середніх шкіл з’явиться інформація про вільні місця. Побачивши таку інформацію, зв’яжіться з навчальною установою, щоб підтвердити наявність місця і оперативно подайте всі необхідні документи.
- Написати апеляцію до середньої школи.
Одне з можливих рішень – подати апеляцію (пол. oskarżenie) у відповідь на відмову прийняти дитину до даної школи. У такому випадку необхідно подати відповідний документ директору школи. Це може зробити один із батьків учня протягом 7 днів від дня розміщення списків прийнятих та не прийнятих кандидатів. Школа має 5 днів на відповідь з аргументацією, чому даний учень не був прийнятий до даного закладу. Після чого батьки учня, ознайомившись з аргументацією, можуть написати чергову апеляцію (протягом 7 днів з моменту отримання аргументації).
Якщо етапи набору офіційно завершено, то відкритої інформації про залишкові місця ви не знайдете. В такому випадку треба звертатися безпосередньо до навчального закладу, дізнаватись чи є вільні місця і писати заяву на вступ (пол. podanie o przyjęcie do szkoły). При подачі заяви бажано запросити документ, який підтверджує, що школа дійсно прийняла цю заяву.
- Звернення до районних координаторів з питань освіти (пол, dzielnicowi koordynatorzy w wydzialach oswiaty).
Якщо наприкінці вступної кампанії кандидат подав заяви у 10 та більше навчальних закладів, і не отримав жодної позитивної відповіді, можна звернутись по допомогу до районних координаторів з питань освіти.
А як щодо українських дітей, які не вчились в польській системі освіти?
На відміну від польських учнів, учні з України, які не вчились в польській системі освіти можуть вступати до польських середніх закладів тільки після закінчення 9 класу української школи. Також нагадаємо, що за оновленим Законом про допомогу українцям під тимчасовим захистом, усі діти віком до 18 років повинні здобувати освіту на території Польщі в її навчальних закладах.
Українські діти, які до цього не вчились в Польщі, але хочуть потрапити в ліцей, технікум, чи бранжову школу – не складають вступних іспитів, але знання польської мови на рівні спілкування є важливим фактором для вступу. Адміністрація шкіл може проводити співбесіди з такими учнями, щоб зрозуміти рівень володіння мовою та знань. Якщо на одне місце претендуватиме декілька учнів, то до уваги братимуть оцінки учня з атестата.
Школярі з розмовною польською мовою, вступивши до середньої школи, можуть відвідувати додаткові уроки з польської, а з питаннями щодо предметів мають змогу звертатись до міжкультурного асистента.
Якщо ж дитина не знає польської мови зовсім, то вона може рік, або менше навчатися в підготовчому відділенні, щоб покращити свої навички. Після такого навчання учень може подавати документи до обраного навчального закладу. Проте зауважте, що кількість таких підготовчих відділень і місць в них невелика. Тому краще заздалегідь зверніться до районного координатора з питань освіти. Він/вона може підказати чи є в вашому районі підготовчі класи для іноземців.
Допомога в питаннях освіти у Польщі
Якщо у вас виникли питання щодо освітньої системи Польщі – зверніться до спеціалістів у консультаційний пункт Українського дому у Варшаві. Віднедавна вони допомагають щодо питань зі вступу до середньої школи. Попередньо вам потрібно заповнити онлайн-анкету. Після цього з вами зв’яжуться, щоб запланувати зустріч.
Корисні посилання:
Калькулятор пунктів (допоможе визначити скільки пунктів має учень для вступу в той чи інший навчальний заклад):
https://takzdam.pl/kalkulator-punktow/
Терміни рекрутації (по Варшаві): https://edukacja.um.warszawa.pl/harmonogram-rekrutacji2
Терміни рекрутації по воєводствах:
https://www.nowaera.pl/szkola-srednia-bez-tajemnic/rekrutacja/harmonogram
https://www.otouczelnie.pl/news/1290
Сайти для пошуку навчальних закладів:
https://rspo.gov.pl/
https://www.edubaza.pl/
https://waszaedukacja.pl/
https://www.otouczelnie.pl/s/licea
https://nabor.pcss.pl/
https://edukacja.um.warszawa.pl/ (шукайте каталог informator 2024/2025)
Центральна екзаменаційна комісія:
https://cke.gov.pl/
Детальна інформація про іспит восьмикласника:
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
Де можна побачити результати іспитів:
• https://ziu.gov.pl/
• Aplikacja eLO 2024
• https://wyniki.operon.pl/
• В оголошені на дверях навчального закладу