Шкільний обов’язок 

У Польщі за Законом усі діти, що перебувають на території країни, мають здобувати освіту. Оскільки українські діти вимушено знаходяться в країні вже майже третій рік, польський уряд вважає за потрібне максимально залучити їх в місцевий освітній процес, соціалізацію та призвичаєння до місцевої культури. 

Тому з 1 вересня 2024 року на українських дітей під тимчасовим захистом поширюється обов’язок відвідування польської початкової та післяпочаткової школи, а також річної дошкільної підготовки. Впровадивши таке рішення, польський уряд хоче бути певним в тому, що діти в межах країни отримують необхідні за своїм віком знання. Фінансову підтримку за програмами «800+» та «Добрий старт» продовжать надавати лише тим родина з дітьми, які перейшли в польську школу. 

Якщо ви не встигли записати свою дитину в польську школу на навчальний 2024\2025 рік, ви все одно будете отримувати виплати «800+» та «Добрий старт» до травня 2025 року. Проте з початком 2025\2026 навчального року, фінансова допомога припиниться, якщо ви досі не запишите дитину в польську школу. 

Якщо ви хочете залишити свою дитину в українські освітній онлайн-системі, ви маєте на це право. Проте маєте розуміти, що з часом фінансова допомога за програмами 800+» та «Добрий старт» зупиниться. А тТакож вам потрібно обов’язково буде офіційно засвідчити про те, що ви відмовляєтесь від польської освіти. Для цього зверніться в територіальну громаду за місцем проживання дитини та подайте спеціальну заяву. Рекомендуємо не затягувати з поданням заяви, адже поки ви її не подасте влада сприйматиме освітній статус дитини так, ніби вона не навчається взагалі, а за законами Польщі за це передбачені штрафи для батьків. 

Від такого обов’язку звільняються українські школярі, які закінчуються 11 клас в українській онлайн-системі. Вони можуть спокійно завершити навчання без жодних нюансів.

Більше деталей ви можете дізнатись на урядовому порталі.

Додатково за консультацією можете звертатися на гарячу лінію Українського дому: +48 727 805 764. 

 

Іспит восьмикласника

У 2024-2025 навчальному році українські школярі, які навчаються в польській школі мусять скласти іспит восьмикласника лише з математики та іноземної мови. А от іспит з польської мови можна буде скласти лише за бажання. Батькам школярів, які не хочуть його складати, потрібно подати заяву про відмову директору школи, але не пізніше ніж за 3 місяці до дати іспиту. Заяву про бажання скласти іспит також потрібно вчасно подати директору вашої школи. 

Оцінка з польської мови в атестаті про закінчення початкової школи — буде рівноцінна балу за екзамен. Тому не нехтуйте безкоштовними додатковими уроками польської мови для своєї дитини. 

Взагалі іспит восьмикласника складають, щоб дитина перейшла в систему «повної середньої освіти», де вона обере профільне навчання в: технікумі, ліцеї, або технічній школі. Детальніше про відмінності цих освітніх закладів ми писали тут.  

Пам’ятайте, що якщо ваша дитина навчається у 8 класі польської школи, або 8 чи 9 класі української школи — вона має право безплатно отримати повну середню освіту, професійний досвід та навіть першу роботу в Польщі. Щоб зрозуміти який вектор обрати, скористайтесь нашим онлайн-путівником.

 

Вивчення польської мови та додаткові заняття 

Українські діти, що перебувають під тимчасових захистом в Польщі, мають право на 4 години вивчення польської мови, як іноземної. Це означає, що в школах мають бути організовані спеціальні додаткові заняття поза шкільною програмою на яких діти будуть покращувати свої мовні навички. 

В деяких випадках додаткові уроки з польської для дітей з різних місцевих шкіл, можуть бути організовані на базі однієї школи. В такому випадку ваш освітній заклад має повідомити вас про те, де та коли вони будуть проходити. Якщо заняття не проводять, то ви маєте повідомити про це освітній відділ, або кураторіум. 

Крім цього, ваша дитина може долучитись до компенсаторних (wyrównawcze) занять, що допоможуть їй надолужити матеріал і краще розуміти навчальний процес.

 

Шкільні асистенти та психологи 

Також продовжено дозвіл на роботу українським психологам, які нині мешкають в Польщі й мають український диплом про відповідну освіту. Вони можуть й надалі надаватимуть підтримку дітям та допомагатимуть їм впоратись з кризовими ситуаціями. 

Для дорослих освітян з України, які хочуть влаштуватись на роботу асистентом вчителя, чи міжкультурним асистентом скасовують вимогу про підтвердження знання польської мови. Такі асистенти допомагатимуть українським дітям швидше інтегруватися в освітній процес. 

Якщо ви маєте питання щодо того, як перевести дитину з однієї школи в іншу, фінансову допомогу батькам школярів, про підтримку дітей з особливими потребами, вищу освіту, булінг, навчання після 9 класу української школи, то рекомендуємо вам звернутись до нашого великого посібника зі вступу до школи для українських дітей в Польщі