Інтернет відкриває дітям безліч можливостей для навчання, спілкування та розваг. Але водночас він може приховувати загрози, про які важливо знати. Шахрайство, кібербулінг, секстинг — це лише частина ризиків, з якими можуть зіткнутися діти онлайн. Обізнаність батьків та відкрите спілкування з дитиною — найкращий захист. У цьому матеріалі ми розповімо, як батькам убезпечити юних користувачів мережі та налагодити довірливий діалог про цифровий світ.

Рекомендовані матеріали:

• Детальніше про види ризиків, які можуть чекати на дитину в інтернеті. 

• Онлайн-курс на Дії «Безпека дітей в інтернеті для батьків».

Мультик про інтернет для дітей 5-10 років. 

Мультфільм про безпеку в інтернеті. 

 

Що важливо обговорити з дітьми про інтернет?

Довіра та правила
Поясніть дитині основи безпечного користування соцмережами, онлайн-іграми та месенджерами. Інтернет має правила, як і дорожній рух: дотримання їх убезпечує від небезпек. Головне правило — не переходити за невідомими посиланнями. Відео про те, як зрозуміти чи можна довіряти сайту.

Інтернет нічого не забуває
Все, що публікується онлайн, залишається там назавжди. Викладені фото, відео, аудіо чи повідомлення, які дитина згодом може вирішити видалити, на жаль, вже можуть бути заскрінені або збережені іншими. Тому краще двічі обдумати чи дійсно потрібно щось публікувати.

Онлайн = реальне життя
Попросіть дитину бути ввічливою в мережі, так само як і в житті. Адже навіть анонімні дії можуть мати наслідки та впливати на її репутацію зокрема в школі.

Безпека та підтримка
Якщо дитина стикається в соцмережі чи месенджері з образливим контентом, що стосується її або друзів та однокласників — важливо, щоб вона одразу звернулася до вас або вчителя. Наголосіть, що дитина завжди може розраховувати на вашу підтримку та допомогу. 

Обережність з незнайомцями
Застережіть дитину від онлайн-спілкування з незнайомцями. Зокрема ніхто не має права вимагати від неї специфічні фото, відео чи зустрічі. Батькам слід приховати в налаштуваннях дитячого профілю її фото, геолокацію, контакти, а також вимкнути можливість отримувати повідомлення від незнайомців і додавати в незрозумілі чати.

Ще більше порад про те, як батькам створити позитивний онлайн-досвід для дитини. Далі ви дізнаєтесь про інтернет-цькування та «Дорослий контент». Рекомендуємо після прочитання обговорити ці теми з дитиною.

Протидія кібербулінгу

Більшість батьків знають, що таке булінг у школі, але кібербулінг не завжди очевидний. Кібербулінг це — цькування людей в інтернеті з застосуванням цифрових технологій. Така ворожа поведінка спрямована на залякування, провокування гніву й приниження. Дитина може зазнати кібербулінгу в соціальних мережах, месенджерах, онлайн-іграх тощо. Кібербулінг завдає шкоди дитячому психічному та навіть інколи фізичному здоров’ю. Приклади кібербулінгу:

1. Поширення брехні чи розміщення контенту (тексту, аудіо, відео, фото), що ганьбить дитину;

2. Надсилання повідомлень чи погроз, що когось ображають; 

3. Кривдник видає себе за іншу людину: створює штучні зображення з фото іншої людини, відправляє повідомлення від її імені, заводить фейковий акаунт на основі персональних даних другої особи. Ви можете дізнатись більше про кібербулінг та протидію йому за посиланням.

Корисне для дітей

Брошура для дітей про онлайн-цькування.
Відповіді на поширені запитання дітей про булінг.

Ролик про соцмережі.

Відео про здорове використання соцмереж.

 

«Дорослий контент» в соцмережах

Чи знали ви, що згідно з дослідженням Британської дослідницької команди The Guardian — зловмиснику потрібно спілкуватися онлайн з дитиною лише 18 хвилин, щоб змусити її надіслати свої інтимні фото? Кривдники можуть використовувати такий контент у власних цілях, або для шантажу. Наприклад, злочинець може вимагати в батьків дитини якусь суму грошей, інакше він поширить контент на загал. Такий вид дій називають — сексторшен (шантаж). Відео про те, як діють зловмисники в подібних випадках. 

Інша форма ризику це — секстинг, коли дитина з власної волі надсилає комусь свої інтимні фото. Підліток може сприймати це як вираження власної сексуальності, або заміщати таким спілкуванням юнацькі стосунки. Дитина також може отримувати такі фото від когось зі своїх друзів чи навіть дорослих.

Варто застерегти дитину від таких дій, адже в першу чергу може негативно вплинути на її життя, навчання в колективі та спілкування з іншими друзями. Необхідно пояснити підлітку, що, по-перше, поширення порнографічного контенту заборонено законами більшості країни. По-друге, людина якій вона надсилає фото може згодом почати її шантажувати або публічно поширити цей контент. 

Рекомендовані матеріали:

Три коротких відео для батьків про те, як реагувати на секстинг.
Мультфільм для дітей про те, чому не варто поширювати свої фото навіть хлопцю чи дівчині. 
Take It Down — корисний сервіс для видалення або припинення поширення оголених фото дітей.

Важливо! Навіть знайомі люди можуть бути причетні до секстингу, сексторшену чи кібергрумінгу. Тому дитина має знати: щоб їй не казали або про що не просили б – вона не повинна цього робити. Попросіть її негайно повідомити вас, якщо трапиться щось подібне.

Кібергрумінг — це ще одна загроза для дітей. Дорослі зловмисники втираються в довіру та пропонують дітям підробіток. Зловмисники можуть примушувати дітей записувати інтимні відео або брати участь у трансляціях. Також злочинці можуть змушувати підлітків до вчинення насильницьких дій (зґвалтування) стосовно інших дітей. Відео про те, як діють кібергрумери. 

Корисне для дорослих

Офіс дитячого омбудсмена в Польщі, номер для батьків: 800 100 100. 

Фонд «Даємо дітям сили»: 800100100, 222309900.

• #Stop_sexтинг — це громадська організація, яка має на меті захищати українських дітей від сексуального насильства в інтернеті. Вони мають дві версії сайту: для батьків та дітей. На сайті для батьків опубліковано багато корисних матеріалів, онлайн-курс, покрокові інструкції щодо налаштування соцмереж, подкаст, добірка фільмів, освітні посібники тощо. 

•  Чат-бот для батьків (@online_kids_bot в Telegram), щоб отримати інформацію про прикмети домагання, причини, наслідки, подальші дії. 

Корисне для підлітків

• Телефон довіри для дітей та підлітків з України: 116111.
Офіс дитячого омбудсмена в Польщі, номер для підлітків 800 12 12 12, а також чат-бот

Для підлітків команда #Stop_sexтинг створила матеріал з порадами «Що робити якщо ти комусь надіслав свої фото», відповіді на запитання на кшталт «Що робити, якщо хлопець просить відправити фото?», а також комікс, мультик, онлайн-гру тощо. 

Чат-бот для підлітків (@StopSextingBot в Telegram), щоб дізнатись про ризики та захиститись від зловмисників. Також чат-бот працює на сайті

Короткі освітні відео для дітей та батьків про те, як діяти, якщо натрапив на дорослий контент.
Корисні контакти для батьків, чиї діти зазнали сексуального насильства.