Як влаштована система вищої освіти в Польщі?

 

Освіта в польських вищих навчальних закладах відрізняється від української тим, що тут переважає гібридний підхід до навчання. Наприклад, на якісь лекції студент буде повинен ходити в кампус, а на інші під’єднуватись онлайн. А от для оцінювання студента, самостійного опрацювання матеріалів, написання тестових та контрольних робіт – тут використовують онлайн-платформи. Студент реєструється на них і має окремий кабінет завдяки якому може відслідковувати свій прогрес, вчитись, спілкуватись з викладачем та однокурсниками. 

 

Щодо тривалості навчання, то тут також є свої відмінності. Наприклад, на бакалавра людина вчитиметься в середньому 3 роки, в залежності від обраної спеціальності. Для того, щоб вступити на цей перший рівень освіти до бажаного університету, абітурієнту знадобиться атестат зрілості (атестат про закінчення середньої школи). Нижче ми більш детально розповімо про інші документи потрібні для вступу.

До магістратури можна вступати лише, коли людина має диплом бакалавра. До речі, немає різниці, чи це диплом українського, чи європейського зразка. Навчання триватиме півтора чи два роки. 

 

Крім того, на деякі спеціальності абітурієнти вступають на так звані «повні цикли». Це стосується медичної та юридичної сфери. Це означає, що на такі програмі людина одразу здобуде і диплом бакалавра і диплом магістра. Навчання триває 9-12 семестрів. 

 

Щодо аспірантури, то на неї зараховують лише дипломованих спеціалістів. А протягом навчання потрібно буде написати дисертацію. Опісля того, як ви її захистите – можна отримати ступінь кандидата наук.

Щодо післядипломної освіти, то після неї людина не отримує науковий ступінь чи диплом. Проте вона зможете поліпшити рівень професіоналізму та покращити свій статус на ринку праці.

 

В які університети можуть вступати українські студенти?
Нині українські абітурієнти мають змогу вступити до польських університетів за спрощеною процедурою. Але для початку звісно треба визначитись із університетом, факультетом та спеціальністю. Тут ви знайдете перелік університетів та спеціальностей польською, а тут англійською. За цим лінком також є список університетів, які надають освітні можливості для українських студентів та докторантів. Потрібно зазначити, що набір студентів в більшості вищих навчальних закладах вже закінчився, оскільки навчальний рік вже почався. Тому тут радимо перевірити заклади, що надалі розглядають заявки.

Окрім цього, безкоштовно продовжити своє навчання можуть і студенти українських ВИШів, які вже відівчились якийсь термін часу. Вони можуть перевестись на аналогічні факультети у будь-якому польському закладі, якщо їхнє перебування на території Польщі є легальним. У разі різниці навчальних програм, студенту доведеться скласти іспити чи пройти стажування. Крім програми має бути однаковим рік навчання та факультет.

Чи потрібні результати ЗНО і мультимедійного тесту для вступу?

Щодо ЗНО та мультимедійного тесту, то жоден із них зараз не вимагають для вступу до польських ВИШів. Необхідний лише документ про отримання середньої освіти. Такі спрощення існують через те, що польський уряд ухвалив необхідні зміни у спеціальному законі про допомогу українцям. Також, відповідно до нього вищі навчальні заклади Польщі можуть змінювати правила вступної кампанії при зарахуванні абітурієнтів на 2022/2023 навчальний рік. Наприклад, зараховувати не за балами ЗНО, а за оцінками за чверть, або іспитами. Останні можуть організувати у самому ВИШі офлайн чи онлайн. Крім цього, ВИШі можуть відстрочити чи змінити вимоги щодо подання документів та/або їх апостилю.

Яка вартість навчання?
Українським студентам, яка вимушено переїхали до Польщі, надають можливість вступити до місцевих державних ВИШів. Вони зможуть безкоштовно навчатись на стаціонарній формі польською мовою. Детальніше про це можна дізнатись тут. Також українські студенти в Польщі, можуть претендувати на субсидії, виплати для осіб з інвалідністю, і ректорську та соціальну стипендії. Рішення про призначення останньої ухвалюють на підставі доданої до заяви довідки про сімейне та матеріальне становище.

Загалом у Польщі відсутнє поняття «бюджету», але є поділ на приватні та державні навчальні заклади. У перших всі навчаються платно, а ось у державних деяким студентам надається право не платити за навчання. Безкоштовно здобути освіту мають право:

– громадяни Польської Республіки;
– іноземці, які мають Карту Поляка;
– є чоловіком або дружиною громадянина/ки Польщі, який/яка проживає на території Польщі; 
– є родичем громадянина/ки Польщі, який/яка проживає на території Польщі;
– іноземці, які набули офіційного статусу біженця;
– іноземці, які користуються додатковим або тимчасовим захистом на території Польщі, тобто мають PESEL UKR тощо;
– резиденти ЄС із довгостроковим статусом, за умови, що його отримано на території Польщі;
– резиденти ЄС із робочою візою за умови, що вони проживають у Польщі;
– громадяни ЄС та Швейцарії.

Урядом Польщі передбачено стипендії, які можуть повністю або частково покривати вартість навчання, проживання та інші витрати. Стипендії можуть бути:

– державними, від уряду Польщі, які розподіляються міністром освіти відповідно до затверджених квот;
– урядовими від інших країн;
– приватними, від благодійних фондів та організацій.

 

Також є стипендії, які передбачають обнулення плати за навчання. Вони надаються на основі домовленостей між державами. Зокрема, українські студенти мають право на соціальну стипендію або студентський кредит, які спрямовані на полегшення фінансового тягаря родини, пов‘язаного з витратами на освіту в даному виші.

Якою мовою відбувається навчання?
Навчання в польських ВИШах може відбуватись польською та англійською мовами. Також часто університети проводять безкоштовні курси з польської мови. Але з огляду на війну в Україні, деякі польські університети впроваджують в свою освітню програму напрямки із навчанням українською мовою або напрямки, де можна вступати з нульовим або початковим рівнем володіння польської мови. 

До речі, в деяких університетах, як от у Краківській Політехніці, є можливість навчатися українською мовою тим, хто здобуває освіту на факультетах будівництва і транспорту. Проте це можливо лише протягом першого семестру, а от з другого семестру українцям викладатимуть частково, а третій – переважно польською. Також протягом навчання студенти проходитимуть інтенсивний курс польської мови.

Проте загалом, звичайно бажано знати на рівні В1-В2. Рівень володіння мовою підтверджують на: співбесіді, тест, міжнародному іспит тощо. Вам можуть запропонувати також онлайн-співбесіду чи онлайн-тестування. 

 

Які документи потрібні для вступу?

Процес вступу буде відрізнятись в залежності від правил самого ВИШу. Тому перед тим, як збирати пакет документів, краще спочатку дізнатись, а що саме вимагає ваш навчальни йзаклад. Основні документи: свідоцтво про повну загальну середню освіту з додатком, копія закордонного паспорту, копія свідоцтва про народження, кілька фото розміром 35х45мм, заява про вступ.

 

Додатково вас можуть попросити про документи, що посвідчують легальне перебування на території Польщі, як от: посвідчений нотаріусом дозвіл на виїзд неповнолітнього за межі України, польська віза (тип D), страховий поліс (річний, є одночасно необхідним документом для отримання візи), вид на проживання (карта побиту). Окрім цього можуть попросити надати документи, що засвідчуються ваш рівень англійської чи польської. Також можуть спитати і про медичні довідки, що потрібні для вступу, щеплення та медичне страхування.