Один із найкращих способів захистити свою дитину від смертельно небезпечних інфекцій — дотримуватися не лише Національного календаря профілактичних щеплень України, а й правил вакцинації у країні, до якої ви евакуювалися. У Польщі громадяни України, діти і молодь до 19 років мають право отримати безкоштовні щеплення відповідно до Програми профілактичних щеплень

Якщо ваша дитина пропустила щеплення за графіком чи не має їх узагалі, надолужте їх за першої ж можливості. Тут можна дізнатися, як відновити історію зроблених щеплень для того, щоб на її підставі скласти графік пропущеного. 

Якщо дитина не має документів, які підтверджують проходження нею щеплень, то її вважають невакцинованою. Тобто вона повинна пройти весь курс профілактичних щеплень відповідно до польської програми.

Програма профілактичних щеплень Польщі

Згідно з цією державною програмою протягом першого року життя дітей вакцинують від:

  • туберкульозу: одна доза;
  • гепатиту В: три;
  • ротавірусної інфекції: одна;
  • дифтерії, правця, кашлюку: три;
  • поліомієліту: дві;
  • ХІБ-інфекції: три;
  • пневмококу: дві.

На другому році життя дитині роблять по одній дозі щеплення від: пневмококу, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, ХІБ-інфекції, кору, паротиту, краснухи.

Далі календар щеплень є таким:

  • у шість років вводять по одній дозі вакцини проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи;
  • у 14 і 19 років проти дифтерії, правця, кашлюку.

Усі ці щеплення є обов'язковими, а тому безкоштовними.

Правила вакцинації дітей з України в Польщі

Дітям з України віком до 19 років Міністерство охорони здоров’я Польщі рекомендує вакцинуватися від інфекційних захворювань відповідно до Індивідуального календаря щеплень (IKSz), розробленого сімейним лікарем. 

Передусім потрібно отримати вакцину від:

  • кору (вакцина MMR проти кору, паротиту, краснухи) дітей до двох років;
  • дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту;
  • гепатиту В;
  • COVID-19.

Документ має рекомендаційних характер для тих дітей з України, які перебувають у Польщі менше від трьох місяців. Проте, якщо вони будуть тут довше, то зобов’язані мати всі профілактичні щеплення.

До того ж діти, які народжуються в Польщі, повинні отримати захист від туберкульозу, гепатиту B та всіх інших захворювань згідно Програмою профілактичних щеплень Польщі.

Тут можна ознайомитися з офіційною інформацією Міністерства здоров’я Польщі про правила вакцинації дітей. 

 

Обов’язкові щеплення в Польщі та Україні: порівняння 

Польський календар дещо відрізняється від українського кількостями доз вакцини, схемами їх уведення, а також містить обов’язкові щеплення, що не входять до переліку гарантованих українською державою. До вашої уваги порівняння календарів Польщі та України.

 

Туберкульоз 

Польща: протягом першої доби після народження. 
Україна: на 3–5 добу життя.

Гепатит В
Польща: протягом першої доби після народження, у 2 та 7 місяців. 

Україна: протягом першої доби після народження, у 2 та 6 місяців.

Дифтерія, правець, кашлюк
Польща: в 2 місяці, 3–4 місяці, 5–6 місяці, 16–18 місяців вводять по одній дозі інактивованої вакцини від дифтерії, правця та кашлюку з цільноклітинним компонентом кашлюку (DTP). А в 6 і 14 років вводять таку ж вакцину, але з ацелюлярним компонентом кашлюку (DTaP). У 19 років потрібно зробити двовалентну вакцину проти дифтерії та правця для дітей та підлітків, які мають протипоказання до щеплення кашлюковою вакциною. 

Україна: Щеплення у ранньому віці роблять вакциною АКДП — полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця і кашлюковий компонент для профілактики кашлюку. У цьому випадку можна використовувати вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Це трикомпонентне щеплення допоможе сформувати імунітет одразу до трьох захворювань!

Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку роблять за віком 4 рази: у 2 місяці (перше), у 4 місяці (друге), у 6 місяців (третє) та у 18 місяців (четверте). Наступне щеплення, вакциною АДП, роблять у 6 років — це вже ревакцинація проти дифтерії та правця, оскільки така вакцина не містить кашлюкового компоненту. Шосте щеплення роблять у 16 років вакциною АДП-М (зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів). Надалі кожні десять років дорослий має оновлювати свій захист від дифтерії та правця. 

 

Поліомієліт 

Польща: 3–4, потім 5–6 місяці життя, 16–18 місяців та в 6 років. 

Україна: у 2, 4, 6, 18 місяців, а потім в 6 та 14 років. 

 

ХІБ-інфекція
Польща: у 2 місяці, а потім протягом 3–4, 5–6 та 16–18 місяців життя. 

Україна: у 2, 4 та 12 місяці життя. 

 

Кір, паротит, краснуха 

Польща: у 13–15 місяців та в 6 років.
Україна: у 12 місяців та 6 років.

Пневмококи
Польща: у 2, 4 місяці, а згодом ще раз протягом 13–15 місяців життя.
Україна: календар не передбачає гарантованого державою обов’язкового щеплення. 

 

Ротавірусна інфекція

Польща: протягом 2–6 місяців життя.

Україна: календар не передбачає гарантованого державою обов’язкового щеплення. 

Зверніть увагу!

Польський календар щеплень відрізняється від українського необхідністю вакцинуватися від ротавірусної інфекції та пневмококів. До того ж є рекомендовані Міністерством охорони здоров’я Польщі платні щеплення від:

 • грипу;
 • вітряної віспи;
 • менінгококової інфекції;
 • гепатиту А;
 • кліщового енцефаліту;
 • вірусу папіломи людини

Зауважте, що Польща надає вам доступ до вакцин, що не входять до національного календаря щеплень України, тож зробіть ці щеплення якомога швидше — це важливий захист. 

 


Де дізнатися більше про особливості вакцинації у Польщі?
Завдяки гарячій лінії, яка інформує пацієнтів з України українською і польською мовами, ви можете отримати швидку, комплексну та зрозумілу інформацію про функціонування системи охорони здоров'я в Польщі. 

Для цього зателефонуйте за номером гарячої лінії Народного фонду здоров’я (НФЗ): 800 190 590 (дзвінки безкоштовні). 

Гаряча лінія працює 24 години на добу, протягом семи днів на тиждень, а також у святкові дні. Крім того, пацієнти можуть звернутися на гарячу лінію НФЗ за допомогою електронної пошти: [email protected], чату або відеодзвінка з перекладачем мови жестів.