Мова важливий соціальний елемент адаптації в новій країні, що впливає на настрій, працевлаштування, освіту та комунікацію з іншими людьми. Якщо ви та ваша дитина наразі вимушено знаходитесь в Польщі, ми рекомендуємо розпочати вивчення місцевої мови. Для цього вам не потрібно 24 години на добу читати підручники, виконувати вправи та відвідувати заняття. Вивчення польської займає певний час, але це не означає, що ви маєте концентруватись лише на цьому аспекті життя. Ось деякі рекомендації, що допоможуть вивчати польську мову.
- Визначте для чого ви вивчаєте мову
Тільки за наявності особистої «мовної мети» ми вчимо польську мову цілеспрямовано та регулярно. Якщо у вашому житті зараз є пріоритетна задача, як-от: знайти роботу, вступити до місцевого університету, пошук нових друзів — спробуйте зосередити свою увагу саме на вивчені польської для цієї сфери. Вам не обов’язково потрібно вивчати всю лексику з теми кулінарії, якщо ви хочете отримати в Польщі роботу бухгалтером. Для цього вам більше знадобляться знання лексики з фінансової та юридичної теми.
- Зруйнуєте мовний бар’єр
Неважливо скільки занять ви відвідали, чи як багато зробили вправ, ви вже можете говорити польською мовою. Нехай це буде два слова, фразеологізм, прикметник, приказка, чи слова з пісні — використовуйте їх в буденному житті. Поділіться вивченим матеріалом з другом, близькою людиною та обговоріть, наприклад, чи схоже це на український відповідник. Спробуйте долучитись до місцевого мовного клуб з носіями мови, або знайдіть в соцмережах українську групу та оголошення «вивчаємо польську». Живі діалоги та розмови на різні теми допоможуть вам подолати мовний бар’єр. Правильна вимова, розуміння граматичних конструкцій, великий лексичний запас — це все прийде до вас із часом, якщо ви не закинете вивчення мови. А от сміливість та вміння застосувати новий вивчений матеріал треба плекати від самого початку.
- Зробіть вивчення мови своєю рутиною
Коли людина регулярно ходить до спортзалу, то з часом отримує реальний прогрес з витривалості, сили, балансу та покращення здоров’я. Так само із вивченням нової мови. Якщо займатися хоча б двічі на тиждень по годині та виконувати домашні завдання, то за декілька місяців ви вже зможете на базовому рівні спілкуватися. Або ж спробуйте займатися через день або два по 30-45 хвилин, і ви так само відчуєте прогрес. Для найвитриваліших рекомендуємо щодня займатися англійською мовою, але всього по 15-20 хвилин. Завдяки цій звичці ви точно не забудете новий матеріал, відчуватимете динаміку та пам’ятатимете про свою ціль.
- Не сваріть себе
Дорослі гірше, ніж діти опановують нове, тому вивчення польської може вимагати від вас певні ресурси та зосередженість. Цілком нормально, якщо якась нова тема, наприклад, з граматики буде для вас складніша, ніж вивчення нових слів. Не сваріть себе за це і не змушуйте гризти «граніт науки». Час від часу повертайтесь до правил теми, якщо матеріал погано засвоюється. Спробуйте провести для себе якісь аналогії для кращого запам’ятовування. Попросіть поради для кращого розуміння в репетитора, польських друзів, чи знайомих українців в Польщі.
- Інтегруйте вивчення польської у свій відпочинок
Вивчати мову можна не лише з уроків, додатків та вправ, тим паче якщо ви живете в цьому мовному середовищі. Ось декілька корисних порад, що можуть вам допомогти:
-
- Змініть налаштування мови в телефоні та ноутбуці на польську мову. Якщо сильно переживаєте, що щось не зрозумієте — просто додайте польську мову як додаткову клавіатуру. Це матиме трохи менший вплив, але все одно допоможе частіше використовувати мову в побутовому житті.
- Дивіться фільми, серіали та інтерв’ю з польськими субтитрами, але обов'язково читайте їх під час перегляду. Якщо не боїтесь, то вмикайте польську озвучку, а субтитри навпаки українською, чи англійською. Для тих, хто вже трошки знає мову — вмикайте і польську озвучку, і польські субтитри. Рекомендуємо обирати для перегляду серіали та фільми, що ви дивились раніше, бо так ви будете краще розуміти контекст подій. Не нехтуйте також популярними сучасними романами чи прозою, що не є дуже складними за сенсом. Якщо маєте дитину, спробуйте дивитись разом з нею мультики польською мовою, або читати їй на ніч місцеві казки.
- Слухайте польську музику. Оскільки в піснях зазвичай повторюється приспів, то за декілька прослуховувань одного твору ви точно вивчите пару нових для себе слів. Завдяки тому, що в піснях не дуже великий і складний сюжет, ви з часом зможете розуміти зміст та сенс про який співають. Якщо любите слухати подкасти, то спробуйте знайти щось на свій смак і слухати кожного разу на пробіжці, по дорозі на роботу, чи поки прибираєте вдома. Ось, до речі, подкаст про вивчення польської.
- Підпишіться в соцмережах на польськомовних блогерів. Подумайте яка тема вам цікава: лайфстайл, виховання дітей, професійні навички, мода. Потім зайдіть в улюблену соцмережу та введіть це слово в пошуку польською мовою. У вас має з’явитись список польських профілів, що ведуться на цю тему. Підпишіться на акаунти, що зацікавили та намагайтесь зрозуміти зміст контенту. Якщо вам знадобиться переклад сторіз, чи тексту до публікації, натисніть вгорі кнопку «Перекласти».
Де вивчати мову в Польщі?
Якщо з тим «Як?» вивчати полську мову ми трошки розібрались, то тепер треба з’ясувати «Де?» це робити. Ви можете вивчати мову самостійно онлайн\офлайн, онлайн з репетитором, офлайн з вчителем. Комусь підходять лише індивідуальні заняття, а хтось комфортно відчуває себе в групі. Ви можете спробувати різні варіанти та з’ясувати, який буде найкращим для вас. Головне, щоб ви продовжували вивчення мови. Далі ми залишаємо контакти та корисні ресурси для навчання, але щодо актуальності можливостей уточнюйте за вказаними контактами.
Якщо серед переліку немає курсів у вашому місті, то рекомендуємо запитати про можливості для вивчення польської мови в гміні, місцевій бібліотеці, знайомих поляків чи українців, які її теж вчать — не варто недооцінювати своє оточення.