Багато українців поставили свої життя на паузу через ситуацію в країні. Ті, хто вимушено знаходяться в Польщі намагаються налаштувати повсякденне та побутове життя. Проте за всіма справами більшість забуває про власні мрії та бажання. Відсутність реалізації може призвести до того, що людина не буде розуміти куди їй рухатись в особистісному та професійному планах.

Самореалізація — це процес розвитку й реалізації свого потенціалу, вмінь та бажань. Завдяки їй людина поступово крокує до здійснення власних мрій, отримує насолоду від життя, знаходить професійне, соціальне чи особисте призначення. Зазвичай цей процес відбувається протягом усього життя, але через різні ситуації він може бути швидшим чи повільнішим. Дуже багато залежить від здоров’я, моральних сил, мотивації, оточення та життєвих обставин людини. Важливою частиною самореалізації є прагнення до самовдосконалення, рефлексії пройдених етапів та бажання отримати нові знання. 

 

Якою може бути самореалізація?

    1. Особиста: коли людина працює над покращенням власної самооцінки, фізичною формою або удосконаленням емоційного інтелекту. Для розвитку особистої реалізації люди часто звертаються до медитації чи йоги.  
    2. Соціальна: коли людина прагне взаємодії з іншими на благо чогось. Якщо ви відчуваєте, що маєте бажання допомогти, то можна долучитись до місцевих благодійних ініціатив. Наприклад, знайдіть спільноту українців у вашому місті та приєднайтесь до неї, як волонтер, або запропонуйте свою поміч місцевим притулкам для тварин. 
    3. Креативна: коли людина висловлює своє бачення та думки, що її хвилюють через творення творчих об’єктів. Наприклад, ви можете займатися живописом, музикою, поезією, театральним мистецтвом, фотографією тощо. 
    4. Професійна: коли людина реалізує свої бажання та прагнення через свою роботу, або власну справу. Наприклад, ви прагнете відкрити маленький онлайн-магазин крафтових прикрас, або відвідуєте курси підвищення кваліфікації, щоб піднятись на нову кар’єрну сходинку. 
    5. Інтелектуальна: коли людина прагне розвитку своїх знань, проведення досліджень чи експериментів, намагається зробити відкриття в певній галузі, веде викладацьку діяльність. 

Що потрібно, аби самореалізуватися?

Самореалізація повсякчас відбувається у всіх сферах та проявах людського життя. Проте неможливо, щоб усі п’ять видів самореалізації постійно були на піку. Цілком природно, що в однієї людини може прогресувати інтелектуальна і професійна самореалізація, а особиста та креативна реалізації будуть не такими успішними. 

Якщо ви хочете самореалізуватись, вам потрібно:

    1. Розставте пріоритети. Наприклад, ви маєте гарну роботу, але не вважаєте її своїм покликанням, тому прагнете знайти таке. Ви думаєте, що змогли б реалізувати свій потенціал у творчості, проте завжди були з нею на ви. Також вам цікаве духовне зростання. Тобто у вас є три бажання і всі вони пов’язані між собою, але вам потрібно з’ясувати яке з них є другорядним, а яке головним.
    2. Складіть план з самореалізації. Це можете бути короткострокове планування на місяць, або довгострокове на рік чи декілька. Все залежить від вашої потреби. Якщо ви хочете навчитись щодня піклуватись про своє фізичне здоров’я, то вистачить і місяця регулярних тренувань, які згодом перетворяться у щоденну звичку. Однак якщо ви хочете опанувати нову професію, то на це потрібно закладати хоча б пів року. 
    3. Знайдіть однодумців. Наші соціальні зв'язки сильно впливають на те, як ми  мислимо, чого хочемо, як йдемо до мети, що нас мотивує, наскільки ми здатні впоратись з поразкою, відчаєм, чи відсутністю результатів. Шукайте нових знайомих, відновлюйте зв’язок з друзями, які розуміються на тому, що вас цікавить, або долучайтесь до клубів за інтересами. Також ви можете звернутися за порадами до професійних консультантів, менторів або коучів у сфері, що вас цікавить. 
    4. Будьте спраглими до нового. Будь-яка сфера реалізації потребує знань, а щоб їх отримати вам потрібно відвідувати загальні лекції, читати тематичні книжки, слухати подкасти від людей з цієї сфери, проходити спеціалізовані курси тощо.
    5. Не зупиняйтесь. Самореалізація відбувається навіть тоді коли люди відчувають застій у своєму житті. В такі моменти важливо звернутись до пунктів 1, 2, 3, 4. Маленькими кроками ви обов’язково прийдете до своєї мети.

Корисні контакти та інформація

Цікаві події, програми розвитку та професійні курси для матусь в Польщі: https://mamopracuj.pl/programy-rozwojowe/ 

Подкаст «Заплати собі сама» в якому ведуча говорить з жінками про: гроші, фінансову грамотність, самореалізацію, work-life balance. Авторка подкасту прагне, щоб якомога більше жінок стали фінансово незалежними, тому вона запрошує героїнь, які досягли класних результатів у своїх професіях та мотивують це зробити інших. 

Український дім у Варшаві проводить консультації щодо працевлаштування та адміністративних питань для українців під тимчасовим захистом. Щоб отримати консультацію зареєструйтесь в онлайн-формі

Фундація польський міграційний форум проводить кар’єрне консультування для українців в Польщі. Пишіть ваші запити на пошту [email protected] або телефонуйте 48 692-913-993.

Онлайн-курс від Українського Освітнього Хабу для тих, хто хоче знайти роботу в Польщі, а також курс для підприємців

YouTube-канал про професійний розвиток: https://www.youtube.com/@PeopleFirstClub/videos 

Загальна інформація від польського Центру зайнятості: https://lang-psz.praca.gov.pl/uk

Платформа з пошуку роботу та їхні поради з професійної реалізації: https://happymonday.ua/porady-z-proforiyentatsiyi

Що таке кар’єрна консультація та навіщо вона потрібна: https://shotam.info/nedootsiniuiete-kar-ierni-konsultatsii-vy-bahato-vtrachaiete/

Як штучний інтелект може допомогти в пошуку роботи: https://happymonday.ua/shi-dlia-poshuku-roboty-korysni-instrumenty 

Всеукраїнський проєкт з профорієнтації та побудови кар’єр на якому ви можете пройти різні тести та зрозуміти в яких сферах може бути ваш професійний потенціал: https://hryoutest.in.ua/

Різноманітні тести від Державної служби зайнятості, що допоможуть визначити рівень ваших інтелектуальних здібностей та менеджерських навичок. https://profi.dcz.gov.ua/tests/

Дія.Освіта пропонує профорієнтаційний тест, щоб визначити ваш тип особистості, спосіб прийняття рішень та світогляд: https://osvita.diia.gov.ua/tests

Освітні серіали про різні професії від Дія.Освіта: https://osvita.diia.gov.ua/courses