ЮНІСЕФ Blue Dot (Блакитні точки) — це безпечні місця, які надають необхідну інформацію та допомогу для переселенців на кожному кроці подорожі до кінцевого пункту призначення. В таких центрах створено безпечний простір для людей, які були вимушені покинути Україну й опинились у новій країні. Центри розташовані в різних країнах ЄС, і зокрема шість з них ви можете знайти в Польщі у таких містах, як: Варшава, Краків, Перемишль, Медика, Хелм. Чотири з шести Блакитних точок працюють майже цілодобово і без вихідних, щоб кожен міг отримати їх допомогу, незалежно від часу прибуття. Нижче додаємо адреси центрів, а тут ви можете побачити їх на онлайн-карті.

 

Краків Головний (залізничний вокзал)
Адреса: ul. Pawia 5a, 31-154 Krakow
Графік: щодня і цілодобово

 

Перемишль
Адреса: ul. Lwowska 36, 37-700 Przemyśl
Графік: щодня і цілодобово

Адреса: ul.Mikołaja Kopernika 6, 37-700 Przemyśl
Графік: щодня з 8:00 -до 20:00

Пункт перетину кордону Шегені - Медика
Адреса: Medyka 172B 37-732
Графік: щодня з 8:00 -до 20:00

Хелм
Адреса: Mikołaja Kopernika 1, 22-100 Chełm
Графік: пон-п'ят 8:30 з 16:00

 

4-річна Марія з мамою та песиком Дієго в центрі Блакитна точка на вокзалі Кракова.


Працівники таких центрів переважно українці, а координатори поляки, тому будь-які послуги та підтримка надаються польською, українською та англійською мовами. Завдяки цьому, ви можете легко поспілкуватися з представником простору, та отримати відповіді на запитання, які вас цікавлять.  

У Блакитних точках можна отримати всі необхідні речі, як от: засоби гігієни, теплу їжу та напої, інформацію про транспорт чи прихисток. За будь-яких обставин, представники Блакитної точки подбають про те, щоб ви були готові до вашої подальшої подорожі чи перебування у Польщі. В усіх центрах облаштовано місце для дітей, де вони можуть пограти, або відпочити. За потреби можна звернутись за професійною психологічною підтримкою, або першою допомогою тощо.

Після відвідин центру, ви можете залишити позитивний відгук чи скаргу про підтримку, яку вам надали. Це можна зробити, як офлайн, так і онлайн.

З квітня в Блакитних точках надали підтримку понад 500 тисячам дорослих і дітей, у тому числі людей з інвалідністю та особливими потребами. Нині, коли кількість переселенців та їх потреби збільшується, через зиму сильні обстріли в різних частинах України — створено ще більше центрів, щоб допомогти та негайно відреагувати на потребу людей.  

«Потягом їде багато людей. Сюди в Перемишль щодня приходять чотири потяги з різних міст України. Усі вони повні. У деяких людей є план, коли вони прибувають, але багато сімей потребують додаткової підтримки, щоб вирішити, що робити далі. У цьому контексті інформація, яку ми надаємо, має вирішальне значення» — Тавіта, працівник Блакитної точки на вокзалі Перемишль.

Зоряна – мама з України та співробітниця центру Блакитна точка. Від 24 лютого 2022 року вона працює у центрах на кордоні Медика та залізничній станції Перемишль, допомагаючи людям, які приїжджають з України до Польщі:

«Важко описати, як це чудово — допомогти людині, яка щойно перетнула кордон. Люди, які приходять сюди, дезорієнтовані, налякані, часто травмовані через те, що вони пережили. Ми навчені, щоб допомогти їм відчути себе в безпеці та проінформувати їх протягом короткого проміжку часу, доки вони чекають потягів чи автобусів, щоб продовжити свою подорож», — каже Зоряна. «Побачити людину, яка щойно втекла з війни, заспокоюється, розуміє, що робити далі, посміхається, коли її діти граються та сміються, — це щось неймовірне та величезна мотивація для нас виконувати свою роботу щодня».

Якщо ви вже якийсь час мешкаєте в Польщі й знайшли прихисток, але вам чи дитині не вистачає спілкування, інтеграції в нове суспільство, моральної підтримки, інформації про адаптацію в новому місті — пропонуємо завітати до ЮНІСЕФ Spilno Hubs. В хабах надають юридичні консультації, психосоціальну підтримку, пропонують мовні курси, а також цікаві заходи, до яких ви та ваші родини можете приєднатися.